Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

Dział Promocji Miasta udał się z roboczą wizytą do Berlina w celu nawiązania kontaktów z Towarzystwem Magnusa Hirschfelda.

Celem było zapoznanie się z działalnością urodzonego w Kołobrzegu Magnusa Hirschfelda. Magnus był lekarzem i seksuologiem, który w 1919 roku założył w Berlinie pierwszy na świecie instytut seksuologii. Urodził się w 1868 roku jako syn lekarza Hermanna Hirschfelda.

W obszarze zainteresowań Działu Promocji Miasta była także analiza dostępnych źródeł dotyczących początków wydobycia borowiny pod kątem działalności ojca Magnusa - Hermanna Hirschfelda, który w 1882 roku opracował skład kołobrzeskiej borowiny pod kątem jej walorów medycznych. Właśnie Hirschfeld był pionierem, który upowszechnił zabiegi borowinowe w kołobrzeskim uzdrowisku. Był również lekarzem prowadzącym w Żydowskim Szpitalu Zdrojowym w Kołobrzegu (Jüdisches Kurhospital), pełniąc tę funkcję społecznie. Przez niemal 30 lat współpracował z kołobrzeską gazetą „Kolberger Zeitung für Pommern”, publikując w niej swoje artykuły. Angażował się społecznie na rzecz rozwoju miasta, rozbudowy jego infrastruktury oraz otwarcia kurortu na potrzeby kuracjuszy. W 1859 r. ukazał się poradnik Hirschfelda dla kuracjuszy, opracowany w języku niemieckim i polskim.

Kołobrzeg czeka na Twoją energię! Skontaktuj się z nami

Aby zmienić przyszłość, potrzebujemy Twojej energii i odwagi. Tworząc swój projekt, nie wahaj się proponować działań przekraczających dotychczasowy horyzont swoich możliwości.

Zgłoś swój projekt