Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

Piotr Bednarski otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej", nadaje się osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.

Piotr Bednarski to nestor kołobrzeskich poetów, literat, człowiek morza, Zasłużony dla Kołobrzegu, który zyskał uznanie w kraju i za granicą.

Piotr Bednarski urodził się w 1938 roku w Oryszkowcach na Podolu. Dzieciństwo spędził w ZSRR. Pracował w wielu zawodach. W 1963 roku osiedlił się w Kołobrzegu. Został rybakiem, a następnie marynarzem. Morzu został wierny aż do emerytury. Dzielił czas między pływanie i pisanie.

Zadebiutował tomikiem wierszy „Arka Przymierza”. Otrzymał wiele nagród ogólnopolskich, miedzy innymi: nagrodę Centralnej Rady Związków Zawodowych za tom opowiadań „Krople soli”, nagrodę M. Borzymowskiego za tom opowiadań „Morze u wezgłowia”, nagrodę Funduszu Kultura za powieść „Lancelot”, nagrodę Funduszu Literatury za powieść „Błękitne śniegi”.

Powieść „Błękitne śniegi” została przetłumaczona na sześć języków obcych i zaadaptowana na widowisko teatralne przez Izabelę Cywińską i wyemitowane przez TV1 i dwukrotnie przez TV Polonia. Powieść „Rejsy po arcydzieło” przetłumaczono na język francuski.

Wydał 18 tomików wierszy, 8 powieści, 4 tomiki opowiadań i tomik baśni.

Kołobrzeg czeka na Twoją energię! Skontaktuj się z nami

Aby zmienić przyszłość, potrzebujemy Twojej energii i odwagi. Tworząc swój projekt, nie wahaj się proponować działań przekraczających dotychczasowy horyzont swoich możliwości.

Zgłoś swój projekt