Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

Muzyka Wielbłądów jest inspirowana głównie afrykańskim bluesem - stanowiąc mieszankę takich gatunków jak afro-blues i desert-blues.

Pobrzmiewają tu wpływy południowo-saharyjskie, czyli muzyka Tuaregów, a także wyraźne inspiracje malijskimi gitarzystami: Boubacar'em Traore i Ali Farka Toure. Melodia często oparta jest na transowym pulsie donso i kamelen ngoni. Całość przeplatają wpływy klasycznego bluesa, gatunku, który zrodził się w rejonie rzeki Missisipi, a zwłaszcza jego transowej odmiany - Missisipi hill country blues. Jako, że spotkanie różnych tradycji jest nieodłącznym elementem twórczości muzyków tworzących Wielbłądy, tak i tutaj, odnajdziemy elementy muzyki arabskiej, perskiej, a nawet - ormiańskiej oraz brzmienia przeróżnych instrumentów jak: ruba, sarod, ney, oud, gita, fula flet i wielu innych.

W utworach Wielbłądów znalazło się również miejsce na polski folklor, który w postaci tematów oberka przeplata się z afrykańskimi melodiami. Sami artyści lubią określać swoją muzykę jako "afrykański blues ze słowiańską duszą".

Istotnym elementem twórczości Wielbłądów są teksty piosenek, w których życie człowieka pojmowane jest jako droga, na którą można spojrzeć z szerokiej perspektywy, wykraczając poza codzienną egzystencję. Teksty poszukują odpowiedzi na istotne pytania dotyczące sensu życia, czerpiąc często przemyślenia z filozofii buddyjskiej, czy chrześcijańskiej ale bazując także na rzeczywistych doświadczeniach.

Mimo wielu wpływów i inspiracji z Afryki i innych części świata jest to muzyka w 100% autorska. Wielbłądy grają muzykę liryczną, ale nie brakuje im dynamizmu i "funk'ującego groove'u".

W najbliższą niedzielę, 02.06. zespół wystąpi w składzie:

Gwidon Cybulski - śpiew, tekst, gitara, ngoni, harmonijki ustne,

Kuba Pogorzelski - gita, djembe, grzechotki,

Mateusz Szemraj - oud, sarod, rubab, ngoni griotów, gitara,

Sebastian Wielądek - ney, kawal, bansuri, kora, duduk, hang.

02.06.2024 (niedziela) godz. 19.00

AFRYKA W ADEBARZE: WIELBŁĄDY - na żywo Laboratorium Kultury Adebar

Bilety w cenie 30 (norm,) / 20 (ulg.) można kupić w dniu koncertu w Laboratorium Kultury Adebar.

Ilość biletów ograniczona. Rezerwacje można składać pod adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kołobrzeg czeka na Twoją energię! Skontaktuj się z nami

Aby zmienić przyszłość, potrzebujemy Twojej energii i odwagi. Tworząc swój projekt, nie wahaj się proponować działań przekraczających dotychczasowy horyzont swoich możliwości.

Zgłoś swój projekt