Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

Cztery żywioły: ogień, woda, ziemia, powietrze ucieleśniły się w malarstwie i osobowościach artystek, z których prac składa się najnowsza wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej.

- Cztery indywidualności, cztery podejścia tematyczne i skojarzeniowe w twórczości malarek. Sabina Maria Grzyb to „woda", Bogna Jarzemska to „ogień", Katrina Sadrak to „powietrze" (kosmos), a Katarzy na Środowskato „ziemia"-wszystkie inne, ale jakże wzajemnie uzupełniające się. Cztery fantastyczne artystki i ich nieposkromiona wyobraźnia królują na kołobrzeskiej płaszczyźnie wystawienniczej. Zachęcam do kontemplacji zaprezentowanych dzieł - mówi Dariusz Kaleta, kierownik Galerii Sztuki Współczesnej. 

SABINA MARIA GRZYB

Nostalgiczna pejzażystka nieistniejących przestrzeni. Artystka o ogromnej wrażliwości na kolor, operująca bryłą w sposób monumentalny, która kreuje własne światy o niezaprzeczalnej urodzie. Artystka wplata realne motywy i przeżycia w oniryczne przestrzenie. Balansuje na granicach abstrakcji, fantastyki i realizmu zachowując przy tym własną, osobliwą formę.

BOGNA JARZEMSKA

Tworzy niespotykane obrazy - emalie „ogniem malowane", pokryte kolorowymi szkliwami i wypalane w temperaturze 1000 stopni Celsjusza, które mają niemal alchemiczną aurę. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w 2003 roku. Została nagrodzona statuetką prof. Józefa Szajny za nowatorstwo w sztuce. Artystka brała udział w licznych wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą; Niemcy, Szwajcaria, Słowacja, Kanada, Włochy, Arabia Saudyjska i Finlandia. Malarka uprawia również malarstwo olejne, zajmuje się szkleni artystycznym i sztuką użytkową, realizuje własne projekty meblowe i architektoniczne.

KATRINA SADRAK

Artystka wizualna, dr sztuki, nauczyciel akademicki. W obszarze jej zainteresowań jest Wszechświat w skalach największych. Swoje rozważania koncentruje wokół kwestii dotyczących wizualnej interpretacji struktur, barw Wszechświata i jego granic, a także wyobrażeń tego, co może znajdować się „poza światem widzialnym". W swoim międzynarodowym dorobku artystycznym ma ponad 150 wystaw grupowych i indywidualnych, prace w przestrzeni publicznej, kolekcjach prywatnych i instytucjonalnych, w Europie i Azji.

KATARZYNA ŚRODOWSKA

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Malarstwa i Rysunku, wiceprezes Mazowieckiego Związku Artystów Sztuk Pięknych. Elementem kluczowym jej prac jest minimalizm, prostota formy, poszukiwanie wewnętrznego ładu, harmonii i spokoju. W cyklach jej prac geometrycznych, figurą wiodącą jest kwadrat, który stanowi pewnego rodzaju tunel przestrzenny prowadzący do indywidualnych rzeczywistości każdego z nas. Artystka główny nacisk kładzie na odczucia, czystość kształtów i stonowanych barw. Autorka wystaw indywidualnych oraz uczestniczka wielu wystaw zbiorowych i plenerów malarskich.

Termin: 18.08. - 29.06.2024 r.

Kołobrzeg czeka na Twoją energię! Skontaktuj się z nami

Aby zmienić przyszłość, potrzebujemy Twojej energii i odwagi. Tworząc swój projekt, nie wahaj się proponować działań przekraczających dotychczasowy horyzont swoich możliwości.

Zgłoś swój projekt