Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

W dniach 5 -6 lipca br. po raz 6 zorganizowany zostanie w Kołobrzegu Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki”, poświęcony artyście, który 12 października 2012 roku w Warszawie zmarł po walce z ciężką chorobą jako jeden z najwybitniejszych polskich pieśniarzy i kompozytorów XX i XXI wieku, którego dokonania stanowią dziś część narodowego dziedzictwa kultury.

Celem Przeglądu jest podtrzymanie pamięci o dorobku i postaci artysty oraz kultywowanie spuścizny artystycznej Przemysława Gintrowskiego wśród różnych grup wiekowych i społecznych. Najważniejszym punktem Przeglądu „Pamiątki” jest jak zawsze konkurs na interpretację piosenek z dorobku Przemysława Gintrowskiego. Konkurs ma formułę otwartą, bez ograniczeń wiekowych, w którym konkursowicz wykona dwie piosenki śpiewane bezpośrednio przez Przemysława Gintrowskiego bądź do których bard skomponował muzykę. Podczas VI edycji Przeglądu „Pamiątki” pragniemy uhonorować dwie rocznice: 20 lecie śmierci Jacka Kaczmarskiego i 45 lecie pierwszego wspólnie stworzonego i zagranego przez Gintrowskiego i Kaczmarskiego wraz ze Zbigniewem Łapińskim programu „Mury”.

W 2024 roku przypada 20 lecie śmierci Jacka Kaczmarskiego, legendarnego pieśniarza, poety, autora kilkuset wierszy i tekstów piosenek. Jego sceniczną twórczość stanowiły głównie piosenki o tematyce historycznej i społeczno-politycznej. Wypracował oryginalny styl grania i śpiewania a z Przemysławem Gintrowskim oraz Zbigniewem Łapińskim stworzył Trio, które zyskało od razu wielką popularność.

A wszystko zaczęło się 45 lat temu czyli w 1979 r. w Teatrze na Rozdrożu, w którym odbyła się premiera pierwszego wspólnego programu „Mury”, który zainaugurował wieloletnią współpracę i przyjaźń Jacka Kaczmarskiego z Przemysławem Gintrowskim, który obok Jacka Kaczmarskiego stał się legendarnym bardem opozycji w czasach PRL. Jego utwory porywały wtedy i wzruszają również dzisiaj, czego przykładem jest kołobrzeski Przegląd „Pamiątki”.

Kolejne programy, jakie stworzyli wspólnie to "Raj", "Muzeum", "Mury w Muzeum Raju" oraz "Wojna postu z karnawałem". Mając na uwadze powyższe rocznice przygotowaliśmy specjalny premierowy program dla miłośników twórczości Przemysława Gintrowskiego i Jacka Kaczmarskiego nawiązujący bezpośrednio do legendarnego programu „Mury” w którym wystąpią: Hadrian Filip Tabęcki, Maciej Balcar i Cezary Studniak. Ponadto widzowie „Pamiątek będą mieli obejrzeć film dokumentalny pt. ”Gintrowski” w reżyserii Arkadiusza Bartosiaka. Widzowie zobaczą opowieść o genialnym artyście, który śpiewając rewolucyjne pieśni, porywał tłumy.

Gintrowskiego wspominają: Ewa Błaszczyk, Krzysztof Gierałtowski, Agnieszka Gintrowska, Julia Gintrowska, Agnieszka Holland, Mariusz Kamiński, Stanisław Krupowicz, Bogusław Linda.

Organizatorem Przeglądu jest stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna w Kołobrzegu. Honorowy patronat nad „Pamiątkami” objęła najbliższa rodzina Barda – Agnieszka Gintrowska (żona) i Julia Gintrowska (córka) oraz Anna Mieczkowska – prezydent miasta Kołobrzeg.

VI Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego "Pamiątki” dofinansowano ze środków Fundacji „Polska Fundacja Narodowa”.

Przegląd jest również współfinansowany ze środków Gminy Miasto Kołobrzeg. Oficjalny Partner: Fundacja „Polska Fundacja Narodowa”.

Partnerzy: Gmina Miasto Kołobrzeg, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kołobrzegu, Regionalne Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu, Wydawnictwo Biały Kruk, Zakład Produkcji Spożywczej DOBOSZ.

Partnerami medialnymi są: Audytorium 17, TVP3 Szczecin, Polskie Radio Koszalin, Telewizja Kablowa Kołobrzeg, portal miastokolobrzeg.pl oraz Radio Plus Koszalin.

Kołobrzeg czeka na Twoją energię! Skontaktuj się z nami

Aby zmienić przyszłość, potrzebujemy Twojej energii i odwagi. Tworząc swój projekt, nie wahaj się proponować działań przekraczających dotychczasowy horyzont swoich możliwości.

Zgłoś swój projekt