Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

W dniach 8 -9 czerwca po raz szósty odbędzie się Festiwal Wczesnośredniowieczny Budzistowo – dawny Kołobrzeg.

Wydarzenie realizowane w formie żywej lekcji historii, na terenie historycznego Kołobrzegu czasów Chrobrego i Krzywoustego, trwale wpisało się w kalendarz wydarzeń kulturalnych oraz promujących dzieje i tradycje Pomorza. W bieżącym roku tematem przewodnim będą obchody 900-lecia Misji Ottona z Bambergu, wydarzenia które trwale wpisało się w dzieje Europy, wprowadzając nasz region w orbitę cywilizacji zachodu.

W związku z rocznicą zaplanowano m. in. inscenizację parateatralną i spektakl plenerowy przedstawiający historię Misji Ottona z Bambergu. Na placu przy ulicy Kasztanowej stanie obozowisko, w którym oprócz warsztatów dawnych rzemiosł zobaczyć będzie można obóz rycerski i odtworzoną kaplicę przewoźną wyposażoną w repliki sprzętów liturgicznych sprzed 900 lat.

W programie zajęcia plastyczne dla dzieci, namiot gier, walki wojowników, pokaz sokolniczy oraz pokaz taktyki wojowników oraz rycerzy z pierwszej połowy XII wieku.

Po raz kolejny odbędzie się spotkanie z kołobrzeską pisarką Elżbietą Cherezińską.

Wykład naukowy poprowadzi specjalista od rekonstrukcji XII i XIII wieku, Michał Antoniak z Muzeum Ziemi Kaliskiej w Kaliszu, gród Zawodzie. W czasie wykładu będzie można obejrzeć rekonstrukcję stroju bogatego seniora, uzbrojenie rycerskie oraz precyzyjnie odtworzony strój liturgiczny z końca XII wieku.

Kołobrzeg czeka na Twoją energię! Skontaktuj się z nami

Aby zmienić przyszłość, potrzebujemy Twojej energii i odwagi. Tworząc swój projekt, nie wahaj się proponować działań przekraczających dotychczasowy horyzont swoich możliwości.

Zgłoś swój projekt